Aby zapanować nad procesem spiekania części, tj., okiełznać skurcz oraz ewentualne deformacje, Desktop Metal stworzył oprogramowanie do symulacji tego procesu, Live Sinter. Jest to narzędzie, które z jednej strony jest bardzo proste i intuicyjne w użyciu a z drugiej daje ogrom możliwości. Poniżej zostały opisane trzy kluczowe funkcje jakie oferuje Live Sinter:
- Negative Offset – Desktop Metal opracował rozwiązanie do generowania geometrii z kompensacją odkształceń. Dzięki temu, oryginalna geometria jest zeskalowana w górę i „wypaczana”, tak aby po spiekaniu gotowa część była zgodna z wyjściową geometrią. Live Sinter iteruje proces Negative Offset, kompensując niepodparte regiony i zwisy, eliminując tym samym potrzebę stosowania wewnętrznych podpór i minimalizując zniekształcenia.
- Automatyczne generowanie podpór – Live Sinter umożliwia szybką opcję generowania podpór dla analizowanych geometrii. Mamy wpływ na ich rodzaj i gęstość oraz na to jak bardzo część ma zostać podparta. Daje nam to możliwość analizy zużycia materiału na podpory w różnych orientacjach spieku, charakterystyki stabilności różnych rozwiązań a przede wszystkim nie wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu, gdyż wszystko da się szybko zdefiniować i sprawdzić.
- Optymalizacja oparta na skanowaniu – oprogramowanie Live Sinter posiada jeszcze jedno, potężne narzędzie – pozwala na nałożenie skanu części, która była symulowana i została wydrukowana z powrotem do programu. Dzięki temu możemy nałożyć przewidziany efekt, który był wynikiem symulacji z faktyczną geometrią wyjętą z pieca. Dzięki temu oprogramowanie pozwala nam wykonać kolejna iterację obliczeń i uzyskać jeszcze lepszą dokładność finalnego wydruku.